March 25 - 27 2022!

Thank you for coming!

 

 

 

2022 ENTERTAINMENT SCHEDULE
subject to change

FRIDAY March 25
Grady Und Sandra Platz
MC Heidi Ho Ho Ho
6:00 - 10:00  Alex Meixner Band
7:00  Cloggers Unlimited
8:30  Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe

Telgte Dancehall
MC Glen Renfro
6:00 - 10:00  Yodel Blitz
7:00  Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
8:30  Rathkamp German Folk Dancers

Bud Light Party Stage
MCs Zach and Piper
6:00 - 10:00 Chris Rybak Band
7:00  Rathkamp German Folk Dancers
8:30  Cloggers Unlimited

Warsteiner Wiesn
MC Tony Swonke
6:00 - 10:00  Blue Yonder  Bluegrass Friday!
TBA  Tomball Memorial HS German Club
 

Heritage Center
6:30 - 8:30  Das ist Ross

Strolling
TubaMeisters, Gene Hackemack, Isaak Klaus, David G Wonders, Marie Ms Germanfest, Cirque La Vie

 

SATURDAY March 26
Grady Und Sandra Platz
MCs Zach and Piper, Valina Polka, Glen Renfro
10:00  Lederhosen Junkies
11:45  Brazoswood HS German Club Folk Dancers
12:15  Lederhosen Junkies
1:00    German Folk Dance Showcase featuring high school German Clubs from Brazoswood, Whitney, Tompkins and Kingwood!
1:30    break for sound check

1:45    Das ist Lustig
3:15    Whitney HS German Club Folk Dancers
3:45    Das ist Lustig
5:15    Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
6:00    Alex Meixner Band
7:00    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes provided by The Sauer Kraut Grill!
7:30    Alex Meixner Band
8:30    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes provided by The Sauer Kraut Grill!
9:00    Alex Meixner Band

Telgte Dancehall
MC Heidi Holadio
10:15  Round Top Brass Band
11:05  Parade arrival, Opening Ceremonies, Keg Tapping
11:30  Round Top Brass Band
12:30  Scandinavian Folk Dancers of Houston
1:00    Round Top Brass Band
2:00    Tompkins HS German Club Folk Dancers
2:30    Round Top Brass Band
3:15    Brazoswood HS German Club Folk Dancers
3:45    Chicken Dance Contest; prizes provided by Lustig Tours
4:15    Kingwood HS German Club Folk Dancers
4:30    TubaMeisters
5:15    Whitney HS German Club Folk Dancers
5:45    break for sound check
6:00    The Walburg Boys
7:00    Rathkamp German Folk Dancers
7:30    The Walburg Boys
8:30    Tanzenfest Volkstanzkreis
9:00    The Walburg Boys

Bud Light Party Stage
MCs Evelyn Billington, Randy Adams
10:00  Evelyn Billington
11:45  Kingwood HS German Club Folk Dancers
12:00  Whitney HS German Club Folk Dancers
12:15  Break for sound check 
12:30  Chris Rybak Band 
2:00    Rathkamp German Folk Dancers
2:30    Chris Rybak Band  
3:30    Scandinavian Folk Dancers of Houston
4:00    Break for sound check
4:15    Auf Geht's
5:45    Yodeling Contest; Prizes for kids and grown ups from Kuckuck's Nest
6:15    Auf Geht's 
7:45    Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
8:15    TubaMeisters
9:00    Chris Rybak Band

Warsteiner Wiesn
MC Tony Swonke
10:00  Prost!
12:30  Game Time with Marie; Ms Germanfest
1:00    Prost!
2:00    Balloon Animal Lessons with David G Wonders
2:20    HomeBrewed Brass  
3:20    Tompkins HS German Club Folk Dance
3:40    HomeBrewed Brass 
5:10    Hollerin Contests; Adults and Kids prizes provided by Kuckuck's Nest
5:30    Tanzenfest and Schuhplattler Contest with Piper and Zach; prizes from Lustig Tours
6:00    break for sound check
6:15    Eurofest Band
7:45    Great Beard Contests; prizes provided by Goattastic Skin
8:30    Eurofest Band

Heritage Center
12:00 - 5:00  Rebecca Huck
5:30 - 8:30  Evelyn Billington

Gazebo
12:00, 2:00, 4:00  Carolyn and Das Klaggen Studt (folk singing with dancing wood dolls)
1:00, 3:00 5:00 Story Time with Ghillie The Elf

Strolling
TubaMeisters, Gene Hackemack, David G Wonders, Marie Ms Germanfest, Cirque La Vie, Ghillie The Elf

 

SUNDAY March 27
Grady Und Sandra Platz
MCs Zach and Piper, Valina Polka
12:00 - 2:00  Das ist Lustig
2:00    Li'l Wranglers and Elite Wranglers
2:15    Alex Meixner Band
3:15    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes for kids from Zemmer's !
3:40    Alex Meixner Band
4:40    Tanzenfest Volkstanzkreis
5:00    Alex Meixner Band

Telgte Dancehall
MC Heidi Holadio
12:00  TubaMeisters
1:00    Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
1:30    Auf Geht's
2:30    Rathkamp German Folk Dancers
3:00    Auf Geht's
4:30    Li'l Wranglers and Elite Wranglers
4:45    Auf Geht's

Bud Light Party Stage
MC Evelyn Billington
12:00  Evelyn Billington
1:00    Rathkamp German Folk Dancers
1:30    Chris Rybak Band
3:00    break for sound check
3:15    TubaMeisters
4:00    Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
4:30    Chris Rybak Band

Warsteiner Wiesn
MC Tony Swonke
12:00  HomeBrewed Brass
12:45  Game Time with Marie, Ms Germanfest
1:15    break for sound check
1:30    Allison's Polka Band  
2:30    Balloon Animal Lessons with David G Wonders
3:00    HomeBrewed Brass
4:30    Allison's Polka Band

Heritage Center
12:00 - 5:00 Rebecca Huck 

Gazebo
12:00, 2:00, 4:00  Carolyn and Das Klaggen Studt (folk singing with dancing wood dolls)
1:00, 3:00 5:00 Story Time with Ghillie The Elf

Strolling
TubaMeisters, Gene Hackemack, David G Wonders, Marie Ms Germanfest, Cirque La Vie, Isaak Klaus, Ghillie The Elf

 


 

Contests!!!
 
GOAT Beard Contest on Saturday evening at 7:45pm at the Warsteiner Wiesn.  Do you have the GOAT (Greatest Of All Time) beard?  Even a contest for kids to show off the kind of beard they hope to have someday!  Self care prizes for first place kid and grown up winners provided by Goattastic Skin!

Bier Stein Holding contests will take place at Grady & Sandra Platz, located across from City Hall, at 7:00 and 8:30 on Saturday for grown ups, and at 3:15 on Sunday for youngsters!  Referees will be watching as contestants hold their full stein at arms length.  They'll be looking for the longest steadiest hold.  Start to droop, bend, change posture or spill, you're out.  Categories for ladies and men.  1st place prizes provided by The Sauer Kraut Grill, and Zemmer's Sodas!

Hollerin' Contest  takes place Saturday afternoon 5:10 at the Warsteiner Wiesn.  Hollerin' is like yodelin', just a little louder and a little less Alpine.  This is a great contest for kids of all ages!   1st place Prizes for grown ups and kids provided by The Kuckuck's Nest!

Yodeling Contest takes place Saturday afternoon at 5:45 at the Bud Light Party Stage.  Have you ever wanted to say you're an award winning yodeler?  Here's your chance!  1st place prizes for grown ups and kids provided by Kuckuck's Nest!

Chicken Dance Contest on Saturday at 4:00 at the Telgte Dance Hall.  1st place prizes for kids and adults provided by Lustig Tours Holiday!
 
Schuhplattler Contest on Saturday at 5:45 at the Warsteiner Wiesn.  Schuhplattler is the style of rhythmic dance performed by men in Bavaria and Tirolean region of Austria. Folk dance group Tanzenfest will teach you how, then challenge you to be the best schuhplattler of the day.  1st place prizes for kids and adults provided by Lustig Tours Holiday!
 
Information subject to change
   
Kuckuck's Nest provides 1st place prizes for the Best Dressed German contest!

Kuckuck's Nest provides 1st place prizes for the Best Dressed German contest!

Lustig Tours provides prizes for the Chicken Dance Contest, Hollerin' contest and Yodeling Contest.

Lustig Tours provides prizes for the Chicken Dance Contest, Hollerin' contest and Yodeling Contest.

Exciting new upgrades!  The stage near the corner of Pine and Market is now under a big tent!  The area is called Grady Und Sandra Platz, in honor of Grady and Sandra Martin, who founded the German festivals in Tomball. 

The stage on the meadow at the corner of Market and Walnut is now called the Warsteiner / Ziegenbock Wiesn, and will include interactive fun, like sing alongs, folk dance lessons, balloon animal lessons, games and contests.  Music will continue to be a mix of traditional German, and American folk music.

We anticipate warm weather, so fans and air coolers will be in all of the entertainment tents!